Запорізький багатопрофільний ліцей №99

Запорізький багатопрофільний ліцей №99​

Ми робимо не все, але все, що ми робимо, - намагаємося зробити добре!

Активна практична діяльність майбутніх педагогів набирає обертів

Студенти першого курсу ОПП 013 Початкова освіта кафедри дошкільної та початкової освіти факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відвідали урок української мови (навчання грамоти) в першому класі Запорізького багатопрофільного ліцею №99. 15 травня цей захід тривав у дистанційному форматі в межах дисципліни «Педагогіка» (викладачка Алла Курінна).

Присутні жваво розмірковували: Які ж вони, сучасні першокласники? Першокласники воєнного часу? Про що мріють? Які книжки читають? Про що малюють? У які ігри грають? Попри сумну статистику зруйнованих і понівечених шкіл українські діти продовжують навчатися – дистанційно чи змішано, але завжди завдяки стійкості й відданості педагогів. Уміти ефективно працювати на відстані, добре розуміти сучасні технології та бути медіаграмотним – надважливі навички ХХІ століття. Зараз перед кожним учителем України постало випробування, як відпрацювати ці навички разом з учнями в реальному часі у дистанційному форматі.

Ніна Кобець, випускниця-магістерка освітньо-професійної програми «Початкова освіта» факультету соціальної педагогіки та психології, вчителька початкових класів Запорізького багатопрофільного ліцею №99, привітно зустріла своїх улюблених ліцеїстів-першокласників і студентів-першокурсників, майбутніх учителів-початківців, у віртуальному класі на платформі Google Classroom. Радість першокласників від зустрічі з такою кількістю приємних гостей була дуже помітною, але попереду серйозна робота – урок читання «Читаю про кольори у природі». Пані Ніна майстерно налаштувала дітлахів на урок за допомогою діяльнісного методу та вправ дихальної гімнастики: знаходження предметів різних кольорів в кімнаті; предмету, завдяки якому дитина відчуває спокій, із опису його характеристик та вправи на постановку дихання й розвиток артикуляції («Подми на гарячий чай», «Повторюємо чистомовку»).

А далі – за структурою сучасного уроку нової української школи: від актуалізації опорних знань (читання складів різними способами: згори, знизу, голосами тварин із самооцінювання цеглинками, емотиконами, у чаті, жестами та поясненнями, чому…; гри «З’єднай схему зі словом» із використанням цеглинок LEGO – звуковий склад слів тощо), повідомлення теми і мети уроку (гра «Так-ні» − з’ясування вмісту коробки вчителя за звуком, діти здогадуються, що в коробці олівці та формулюють тему уроку) до вивчення нового матеріалу (слухання вірша А. Музичука «Якого кольору промінці», виконання вправ та ігор «Входження в малюнок», «Відкритий мікрофон», «Передбачення», «Трибуна думок» тощо з використанням технології «Щоденні 5») та усвідомлення набутих знань і формування вмінь і навичок (пропонування дослухатися до власних олівців і поміркувати, про що вони можуть розмовляти, про що мріють, які поради хочуть вам дати) з подальшим підсумком та рефлексією уроку.

Урок швидко сплинув не тільки для першокласників, а й для студентів-першокурсників: закінчення уроку було бурхливим та емоційним. Діти пішли на перерву зі словами: «приходьте до нас ще раз», «ми будемо вас чекати», «нам було з вами цікаво та весело» щасливі та збуджені, а студенти з відповідними «обов’язково прийдемо» повернулися до своєї віртуальної аудиторії на платформі Zoom емоційно піднесеними для подальшого обговорення уроку в контексті проблематики сучасної педагогіки: педагогіки партнерства, що є складником концепції Нової української школи, спрямованої на те, щоб побудувати довіру між школою, дітьми, батьками та суспільством. Головне завдання подібних практико-орієнтованих комбінованих занять як у межах однієї дисципліни «Педагогіка», так і в освітньому процесі ОПП «Початкова освіта» загалом – поєднати теорію з практикою. Майбутні вчителі навчаються вибудовувати свою професійну ідентичність, практичну теорію, вивчають зміст предметів, методи оцінювання, практикують професійну комунікацію з колегами та здобувачами освіти, продукують просування в педагогічній освіті на основі власного досвіду, уяви та переконань.

Травнева зустріч студентства кафедри дошкільної та початкової освіти факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ в дистанційному форматі з першокласниками ЗБЛ №99 із символічною назвою «Перший раз у перший клас» дозволила всім учасникам заходу відчути свою важливість на шляху до перемоги, вірити у найкраще та створювати його разом уже сьогодні. Присутні відзначили, що її лейтмотивом стали слова Ліни Костенко: «І все на світі треба пережити, бо кожен фініш – це по суті старт. І наперед не треба ворожити, і за минулим плакати не варт».

Матеріал надано факультетом соціальної педагогіки та психології

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соціальні мережі Запорізького національного університету:

https://beacons.ai/official_znu